Ga naar hoofdinhoud

Viering van 80 jaar vrijheid op 3 mei en 5 mei

 

In verband met het jubileumjaar nodigt Stichting 4 mei Beverwijk u van harte uit voor de viering en herdenking van 80 jaar vrijheid op zaterdag 3 mei en de vrijheidsmaaltijd op 5 mei.

80 jaar vrijheid vieren op 3 mei 2025 in de Grote Kerk


14.30 – 17.00 uur

BEVERWIJK –  Wat betekent oorlog voor jou en hebben wij voldoende oog voor onze vrijheid? Daarover wordt gesproken op 3 mei met oudere Beverwijkers en anderen die oorlog hebben meegemaakt of moeten leven met de gevolgen daarvan. De herinneringen en wijze lessen worden afgewisseld met muziek van het Tata Steel Orkest en orgelspel van Hans Kelder. Stadsdichters dragen gedichten voor die zij ter gelegenheid van 4 mei schreven en ook burgemeester Martijn Smit zal een toespraak houden. Daarnaast is er een expositie van foto’s en video’s die een beeld geven van de bevrijding van Beverwijk van Tweede Wereldoorlog. Voorzitter Teun Jan Tabak zal de middag presenteren.

Vanaf 14.00 uur is de Grote Kerk (Kerkstraat 37a) geopend voor publiek.
Aanmelden is niet nodig.

 

Vrijheidsmaaltijd op 5 mei in de Grote Kerk

17.30 – 19.00 uur

BEVERWIJK –  Bij de 80e herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog mag een Vrijheidsmaaltijd niet ontbreken, want vooral tijdens een maaltijd is er ruimte voor een goed gesprek om elkaar te leren kennen, om te horen wat vrijheid betekent.

Op Bevrijdingsdag 5 mei 2025 wordt deze 4e editie van deze Vrijheidsmaaltijd in Beverwijk gehouden in de Grote Kerk. De Beverwijkse wethouder Ali Bal zal een korte toespraak houden.

Voor de vierde keer organiseren de Stichting 4 mei Beverwijk, Vereniging Humanitas IJmond, de Protestantse Gemeente Beverwijk-Wijk aan Zee én Vereniging de Grote Kerk een Vrijheidsmaaltijd, samen eten op Bevrijdingsdag.  

‘Het is onrustig in de wereld, de oorlog in Gaza tussen Israël en Hamas met groeiende haat tegen Joden als gevolg, de voortmodderende oorlog in Oekraïne waar Rusland de burgerbevolking blijft bestoken, maar ook verder weg de oorlogen in Soedan en Congo, de opstand in Haïti’, aldus de organisatoren. Dus alle reden om de ‘vrijheid in Nederland te koesteren, te onderhouden en te vieren. Maandag 5 mei is het Bevrijdingsdag, dan vieren wij onze vrijheid die, zeker met het oog op al die oorlogen, ook in Europa niet echt vanzelfsprekend is’.

Iedereen is van harte uitgenodigd om aan deze maaltijd deel te nemen. De maaltijd wordt geserveerd in de Grote Kerk van Beverwijk aan het Kerkplein. De zaal is open om 17.00 uur  – belangstellenden wordt verzocht om uiterlijk om 17.30 uur aanwezig te zijn. De maaltijd is omstreeks 19.00 uur afgelopen.

Op het menu staan naast broodjes ook de Vrijheidsmaaltijdsoep van het Nationaal Comité 4 en 5 Mei. Er wordt een (alcoholvrije) toost uitgebracht op de vrede, er is muziek van Duo La Gionda en er wordt kort stil gestaan bij de waarde van vrijheid en vrede in ons land.

Landelijk vinden er circa 300 van deze maaltijden plaats, in alle vormen en maten. Kern van de Vrijheidsmaaltijd is een bijzondere ontmoeting aan de eettafel waarbij de gasten over vrijheid en onvrijheid spreken: thema’s waar je niet dagelijks bij stilstaat en waar je bij uitstek op Bevrijdingsdag aandacht aan kan geven.

Wie aan deze Vrijheidsmaaltijd wil deelnemen, dient zich voor 2 mei aan te melden via een bericht naar ijmond@humanitas.nl of info@pknbeverwijk.nl

 


Intocht van de Canadese bevrijders op 8 mei 1945 op de Breestraat (Foto: Beeldbank Museum Kennemerland)

 

Feestvreugde op de Zeestraat 1945 (Foto: beeldbank Museum Kennemerland)

 

Logo 4mei Beverwijk

© foto’s en tekst: Stichting 4 mei Beverwijk
foto’s tenzij anders vermeld: Wim Moonen

De Belastingdienst heeft de Stichting 4 mei Beverwijk aangemerkt als een Algemeen Nut Beogende Instelling, ANBI. De beschikking gaat met terugwerkende kracht in per 1 januari 2012. Wij zijn bevoegd om het ANBI-logo te gebruiken. Deze status betekent dat eenmalige giften of jaarlijks terugkerende donaties voor u aftrekbaar zijn van uw belastbaar inkomen.

Ook bedrijven die een schenking doen of activiteiten sponsoren komen voor deze regeling in aanmerking. Zie voor meer informatie www.anbi.nl en www.belastingdienst.nl Het bankrekeningnummer van onze stichting is: NL38INGB0001975614 ten name van Stichting 4 mei Beverwijk.

Logo 4mei Beverwijk

© foto’s en tekst: Stichting 4 mei Beverwijk
foto’s tenzij anders vermeld: Wim Moonen

De Belastingdienst heeft de Stichting 4 mei Beverwijk aangemerkt als een Algemeen Nut Beogende Instelling, ANBI. De beschikking gaat met terugwerkende kracht in per 1 januari 2012. Wij zijn bevoegd om het ANBI-logo te gebruiken. Deze status betekent dat eenmalige giften of jaarlijks terugkerende donaties voor u aftrekbaar zijn van uw belastbaar inkomen.

Ook bedrijven die een schenking doen of activiteiten sponsoren komen voor deze regeling in aanmerking. Zie voor meer informatie www.anbi.nl en www.belastingdienst.nl Het bankrekeningnummer van onze stichting is: NL38INGB0001975614 ten name van Stichting 4 mei Beverwijk.